![]() |
HOME | PSI | FENY | ŠTĚŇATA | ODCHOVY | GALERIE | ZAJÍMAVOSTI | KONTAKT |
JAK LEPIT UŠI U AST
S lepením uší začínáme hned, jakmile si malé štěňátko přivedeme domů. Právě v tuto chvíli jsou ouška v té nejlepší fázi, kdy se dají ještě korigovat. Zalepené je necháváme alespoň do doby, dokud štěňátko nevymění všechny zuby. Pokud i tak ouška stále zlobí (někdy i v této chvíli zlobit začnou), lepíme dál. Nejsou výjimky, kdy bylo nutné lepit do dospělosti. Důležité je být trpělivý a důsledně nechat ouška zalepená. Ze začátku je to boj, ale vyplatí se vydržet. Je velmi individuální, jak dlouho a jakým způsobem lepit. Některá ouška jsou měkká, poddajná některá zas tuhá nepoddajná. Jiná zas visí dolů a některá zas trčí nahoru. Vždy je ale nutné ouško zalepit tak, aby vznikl tzv. růžový lístek a ouško nebylo po lepení deformováno. Není nic horšího, pokud lepením ouško zdeformujeme, což je k vidění u nemálo amstafů, hlavně díky špatné technice lepení. K lepení používám klasickou hnědou pásku z lékárny, o šířce cca 1 cm. Z vlastní zkušenosti mohu doporučit náplast od firmy Spofa plast. Vhodná jsou i lepidla určená přímo na lepení uší, která rychle schnou, jsou netoxická a pružná. Bohužel je ale nelze v ČR sehnat. Jdou objednat z Ameriky, například Cherry Knoll - Ear Fix Glue. Rozhodně nedoporučuji vteřinová lepidla a jiná, která jsou toxická a kůži na oušku popálí. Dalším nešvarem jsou různá závaží (desetikoruna), která akorát ouško posílí. A několikrát se i stalo že štěně minci sežralo!
Ideální chvíle pro lepení je, když štěňátko spí. Štěně tak nestresujeme, máme čas na lepení a časem si štěně ani nevšimne, že má ouška zalepená. Chvíli to trvá, bude si náplast snažit sundat a většinou se mu to i podaří, ale zvykne si. Pokud se to ale zalepí pořádně, bude mít problém, si to sundat. Je to stejné jako s obojkem. Ideální je, pokud je ouško zalepené 24 hodin denně a hned, jakmile si ho začne drbat, ho přesměrujeme na nějakou jinou činnost (hra, cvičení). Sama lepím ouška u všech mých stafordů a všichni mají ouška vzorně složená. Chce to opravdu jen vydržet a nenechávat ouška nikdy rozlepená. Pokud štěněti nedáte šanci, aby měl ouško odlepené, časem si na to zvykne a nebude náplast řešit. Pokud zjistí, že lepení po X sundání lepení vzdáte, vyhraje a bude si ji sundávat. Pokud ale vyhrajete vy a budete mu ouška stále lepit, časem svojí iniciativu vzdá. Lepení je nutné přizpůsobit tvaru a struktuře ouška. Ouška, která jdou nahoru, je nutné lepit více, to samé ouška těžká a klopená. Než začneme lepit, je nutné si vše připravit. Nastříháme si náplast na jednotlivé kousky. Na každé ouško budeme potřebovat 3 - 4 kousky. Délka závisí na velikosti uší. Já si je lepím na hřbet ruky, kde je nám hned po ruce.
Technika lepení
Chytneme si ucho. Ukazováčkem si pomůžeme a v místě, kde se ouško "třepí" ho zlomíme.
Zlom si přidržíme a připravíme si první náplast.
Složení ucho si chytneme ve spodní části. Nejprve zalepíme ucho zleva doprava.
V místě, kde se náplast ohýbá necháváme trochu místa, které nám zajistí, že se ouško nijak nezdeformujeme a i lépe nám to bude držet.
Náplast dolepíme na druhou stranu a prstem jestě upevníme a dotáhneme i náplast, kde jsme nechali místo.
Nyní si vememe druhou náplast a zalepíme jej zezhora.
Opět necháme kousek místa mezi uchem a náplasti (tam, kde s ohýbá).
3. náplast nalepíme šikmo.
Pokud ouško stále nemá pěkný tvar, je dobré ho jště přelepit z venku dovnitř(metoda 2.) Nikdy nelepte metodou, kdy máte zalepneý pouze konec ouška. Dělá to nepěkný tvar a ouška se často zdeformuje právě touto metodou. Pokud ouško jde hodně nahoru, je nutné ho jakoby stáhnou dolů a zalepit.
Shrnutí nakonec: Pokud je ouško tvrdé, můžeme ho ještě zvenčí přelepit dovnitř. Nikdy nedávejte do ouška kovové mince a další zátěže. Nikdy ouško nijak nerolujte a nelepte příliš těsně Nepoužívejte toxická lepidla Nepoužívejte kobercovky a další technické náplasti Chovejte se jemně ke štěňátku a buďte trpěliví
|