HOME  | PSI  | FENY  | ŠTĚŇATA  | ODCHOVY  | GALERIE  | ZAJÍMAVOSTI  | KONTAKT

 

JAK LEPIT UŠI U AST
 

 

S lepením uší začínáme hned, jakmile si malé štěňátko přivedeme domů. Právě v tuto chvíli jsou ouška v té nejlepší fázi, kdy se dají ještě korigovat. Zalepené je necháváme alespoň do doby, dokud štěňátko nevymění všechny zuby. Pokud i tak ouška stále zlobí (někdy i v této chvíli zlobit začnou), lepíme dál.  Nejsou výjimky, kdy bylo nutné lepit do dospělosti. Důležité je být trpělivý a důsledně nechat ouška zalepená. Ze začátku je to boj, ale vyplatí se vydržet.

Je velmi individuální, jak dlouho a jakým způsobem lepit. Některá ouška jsou měkká, poddajná některá zas tuhá nepoddajná. Jiná zas visí dolů a některá zas trčí nahoru. Vždy je ale nutné ouško zalepit tak, aby vznikl tzv. růžový lístek a ouško nebylo po lepení deformováno. Není nic horšího, pokud lepením ouško zdeformujeme, což je k vidění u nemálo amstafů, hlavně díky špatné technice lepení.

K lepení používám klasickou hnědou pásku z lékárny, o šířce cca 1 cm. Z vlastní zkušenosti mohu doporučit náplast od firmy Spofa plast. Vhodná jsou i lepidla určená přímo na lepení uší, která rychle schnou, jsou netoxická a pružná. Bohužel je ale nelze v ČR sehnat. Jdou objednat z Ameriky, například Cherry Knoll - Ear Fix Glue. Rozhodně nedoporučuji vteřinová lepidla a jiná, která jsou toxická a kůži na oušku popálí.  Dalším nešvarem jsou různá závaží (desetikoruna), která akorát ouško posílí. A několikrát se i stalo že štěně minci sežralo!

Ideální chvíle pro lepení je, když štěňátko spí. Štěně tak nestresujeme, máme čas na lepení a časem si štěně ani nevšimne, že má ouška zalepená. Chvíli to trvá, bude si náplast snažit sundat a většinou se mu to i podaří, ale zvykne si. Pokud se to ale zalepí pořádně, bude mít problém, si to sundat. Je to stejné jako s obojkem. Ideální je, pokud je ouško zalepené 24 hodin denně a hned, jakmile si ho začne drbat, ho přesměrujeme na nějakou jinou činnost (hra, cvičení). Sama lepím ouška u všech mých stafordů a všichni mají ouška vzorně složená. Chce to opravdu jen vydržet a nenechávat ouška nikdy rozlepená.  Pokud štěněti nedáte šanci, aby měl ouško odlepené, časem si na to zvykne a nebude náplast řešit. Pokud zjistí, že lepení po X sundání lepení vzdáte, vyhraje a bude si ji sundávat. Pokud ale vyhrajete vy a budete mu ouška stále lepit, časem svojí iniciativu vzdá.

Lepení je nutné přizpůsobit tvaru a struktuře ouška. Ouška, která jdou nahoru, je nutné lepit více, to samé ouška těžká a klopená. Než začneme lepit, je nutné si vše připravit. Nastříháme si náplast na jednotlivé kousky.  Na každé ouško budeme potřebovat 3 - 4 kousky. Délka závisí na velikosti uší.  Já si je lepím na hřbet ruky, kde je nám hned po ruce.

Technika lepení
Ouško vezmeme do ruky a pomocí ukazováčku si ho složíme do růžového lístku. Uvnitř ouška se nám udělá záhyb, který zafixujeme náplastmi. Lepíme cik-cak, jako bychom tvořili jakýsi balíček. Jednu nalepíme z boku, jedno z rohu a druhou ze shora. Ouško tedy lepíme zevnitř, štěňátko nemá potrhané chlupy na oušku a udělá se nám krásný záhyb.

 

  

Chytneme si ucho. Ukazováčkem si pomůžeme a v místě, kde se ouško "třepí" ho zlomíme.

     

Zlom si přidržíme a připravíme si první náplast.

  

  

Složení ucho si chytneme ve spodní části. Nejprve zalepíme ucho zleva doprava.

     

V místě, kde se náplast ohýbá necháváme trochu místa, které nám zajistí, že se ouško nijak nezdeformujeme a i lépe nám to bude držet.

     

Náplast dolepíme na druhou stranu a prstem jestě upevníme a dotáhneme i náplast, kde jsme nechali místo.

  

Nyní si vememe druhou náplast a zalepíme jej zezhora.

  

Opět necháme kousek místa mezi uchem a náplasti (tam, kde s ohýbá).

  

3. náplast nalepíme šikmo.

  

 

Pokud ouško stále nemá pěkný tvar, je dobré ho jště přelepit z venku dovnitř(metoda 2.) Nikdy nelepte metodou, kdy máte zalepneý pouze konec ouška. Dělá to nepěkný tvar a ouška se často zdeformuje právě touto metodou.

Pokud ouško jde hodně nahoru, je nutné ho jakoby stáhnou dolů a zalepit.

 

Shrnutí nakonec:

Pokud je ouško tvrdé, můžeme ho ještě zvenčí přelepit dovnitř.

Nikdy nedávejte do ouška kovové mince a další zátěže.

Nikdy ouško nijak nerolujte a nelepte příliš těsně

Nepoužívejte toxická lepidla

Nepoužívejte kobercovky a další technické náplasti 

Chovejte se jemně ke štěňátku a buďte trpěliví